21. 4. 1774 - 3. 2. 1862
Jean-Baptiste Biot (21. dubna 1774, Paříž – 3. února 1862, Paříž) byl významný francouzský fyzik, astronom a matematik. Jeho práce měla zásadní vliv na rozvoj elektromagnetismu, optiky a astronomie.
Život a kariéra
Biot studoval na Collège Louis-le-Grand a později na École Polytechnique. Po krátké službě v armádě byl v roce 1797 jmenován profesorem matematiky na École Centrale v Beauvais. V roce 1800 se stal profesorem matematické fyziky na Collège de France a v roce 1809 profesorem fyzikální astronomie na Fakultě věd. Roku 1803 byl zvolen členem Francouzské akademie věd.
Vědecké přínosy
Elektromagnetismus
Biot je známý především díky formulaci Biot-Savartova zákona ve spolupráci s Félixem Savartem v roce 1820. Tento zákon popisuje magnetické pole generované elektrickým proudem a tvoří základní kámen teorie elektromagnetismu.
Biot-Savartův-Laplaceův zákon
Ve statickém magnetickém poli je křivkový integrál magnetické intenzity H podél uzavřené křivky ohraničující proud I úměrný velikosti tohoto proudu
dH=I.(dl x r0)/(4π.r2) [14]
Optika - polarizace světla
V oblasti optiky se Biot zabýval polarizací světla. V roce 1815 objevil, že některé chemické látky mohou stáčet rovinu polarizovaného světla. Tento jev, známý jako optická aktivita, našel uplatnění v analýze chemických roztoků. To vedlo k rozvoji polarimetrie a saccharimetrie – metod používaných k analýze cukerných roztoků. Za tyto objevy obdržel v roce 1840 Rumfordovu medaili od Královské společnosti.
Biotovy zákony
zákony vztahující se k rotační polarizaci:
- Stočení je úměrné tloušťce prošlé vrstvy.
- Stočení ve stejné pravotočivé a levotočivé látce se liší jen znaménkem.
- Stočení způsobené několika vrstvami se algebraicky sčítá.
- Stáčivost klesá s rostoucí vlnovou délkou světla (s druhou mocninou).
[14]
Biotův podpis
Astronomie a meteority
V roce 1803 byl Biot vyslán do města L'Aigle ve Francii, aby prozkoumal pád meteoritu. Jeho zpráva potvrdila mimozemský původ meteoritů, což významně přispělo k akceptaci této teorie ve vědecké komunitě.
Geodézie
Biot se rovněž podílel na geodetických měřeních, která měla za cíl určit tvar Země. Spolu s Françoisem Aragom rozšířil měření poledníku z Francie až na Baleárské ostrovy.
Významným dílem byl Memoire sur la figure de la terre (1827), ve kterém Biot vysvětluje tvar Země.
Ocenění a pocty
Biot byl členem mnoha vědeckých společností a obdržel řadu ocenění za své přínosy vědě. Minerál biotit byl pojmenován na jeho počest díky jeho práci v oblasti optiky a mineralogie. Jednotka biot byla jednotkou elektrického proudu v systému CGS
Jean Baptiste Biot
Osobní život a pozdější léta
Biot byl známý svou precizností a oddaností vědě. Jeho syn, Édouard Biot, se stal významným inženýrem a sinologem. Jean-Baptiste Biot zemřel 3. února 1862 v Paříži ve věku 87 let.
Zdroje a další informace
- Jean-Baptiste Biot – Wikipedie
- Jean-Baptiste Biot – Encyclopaedia Britannica
- Jean-Baptiste Biot (1774–1862) – Biography – MacTutor History of Mathematics
- Jean-Baptiste Biot - Wikipedia