Thomas Alva Edison

Thomas Alva Edison

11. 2. 1847 - 18. 10. 1931

Thomas Alva Edison se narodil 11. února 1847 ve městě Milan ve státě Ohio jako nejmladší 7. dítě Samuela Edisona a Nancy Elliot Edisonové. Edison byl americký vynálezce, podnikatel a průkopník využití elektrické energie. V 7 letech se rodina přestěhovala do Port Huronu v Michiganu. Do školy chodil Edison pouhého čtvrt roku - ředitel školy jej považoval za duševně zaostalého (Edison měl silnou vadu sluchu a nestačil sledovat výuku). Vzdělával se proto doma. Záhy se u Edisona projevil podnikatelský duch. V 11 letech přiměl několik dětí, aby pro něj pěstovali zeleninu. Tu pak prodával. Ve dvanácti letech pracoval jako roznašeč novin. Dále pracoval jako novinář (od 14 let vydával týdeník Grand Trunk Herald) a telegrafní úředník. Věnoval se také fyzice a mechanice. Za svůj život Edison získal více než 1000 patentů. Edison byl známý svou pracovitostí, často pracoval i 20 hodin denně. Sám říkal, že "genialita je 1 % inspirace a 99 % potu".

Edison telegrafista

Od roku 1862 do roku 1868 pracoval Edison jako telegrafista na americkém středozápadě. V roce 1869 patentoval mj. duplexní telegraf. Za prodej práv na patent na vylepšení telegrafu získal Thomas Alva Edison 40 000 dolarů, přestěhoval se do New Yorku a mohl si otevřít svou první dílnu v Newarku (stát New Jersey). V té době se poprvé oženil - vzal si Mary Stilwellovou, se kterou měl 3 děti.

Edison - čaroděj z Menlo Parku

Thomas Alva Edison učinil většinu svých vynálezů ve svých výzkumných dílnách v Menlo Parku (stát New Jersey) - říkalo se mu také Čaroděj z Menlo Parku. To že Thomas Alva Edison zaměstnal na jednom místě mnoho techniků, byl významný počin, do té doby neznámý. Edison také založil mnoho firem. Asi nejvýznamnější byla společnost General Electric Company.

Fonograf

Na podzim roku 1877 vynalezl fonograf. Edisonova manželka Mary pak mohla říci do dřevěného trychtýře dětskou básničku "Mařenka měla ovečku a její vlna je měkká a bílá…". Tak vznikl první fonografický záznam lidského hlasu. Téměř hluchý Edison vymyslel přístroj, který přinesl zvuk milionům uší na celém světě.

Fonograf

Fonograf, 1879

Edison vylepšil Bellův telefon o uhlíkový mikrofon, čímž výrazně zlepšil kvalitu přenášeného zvuku (1878).

Žárovka

V roce 1879 začaly první zkoušky snad největšího Edisonova vynálezu. První žárovka na malou chvíli zablikala právě na jaře 1879. V říjnu použil zuhelnatělou nit z bavlny. Téměř dva dny se technici snažili v pec získat zuhelnatělé vlákno a to zatavit do skleněné baňky. Celá cívka, jediné vlákno a sklářovi se malý kousek uhlíku zlomil v rukou. Až 21. října 1879 se naplno rozzářila první žárovka. První žárovky ale svítily jen několik hodin. Edison proto započal se sérií testů s cílem přiblížit svůj vynález praktickému využití. Edison ovšem vytvořil nejen žárovku, ale celý systém nutný pro její "rozsvícení". Bylo třeba postavit elektrárnu, elektřinu rozvést (1882). I toto vytvořil Edison.

Edisonův jev

V roce 1883 objevil tzv. Edisonův jev, kdy se ve vakuu šíří elektrický proud mezi dvěma dráty, které se vzájemně nedotýkají. Tento objev později vedl k vytvoření elektronky. Některé prameny připisují objev Williamu J. Hammerovi, který u Edisona pracoval.

Thomas Alva Edison - podpis

Thomas Alva Edison - podpis

V roce 1886 se Edison podruhé oženil (2 roky po smrti své první ženy). Vzal si Minu Millerovou, se kterou měl také 3 děti. V té době začíná budovat nové výzkumné laboratoře ve West Orange (stát New Jersey).

Edison vynálezce

Následovalo další množství vynálezů: elektrická lokomotiva, filmová kamera, promítací přístroj, cyklostyl, akumulátor, umělý kaučuk atd. Ukázalo se totiž, že Edison je nejen vynikající vynálezce, ale snad ještě lepší podnikatel.

Hrob

Thomas Alva Edison - hrob
Edison National Historic Site, West Orange, New Jersey, USA
Foto Erik Lander

Thomas Alva Edison zemřel 18. 10. 1931 ve West Orange ve státě New Jersey. Na jeho počest byly 21. 10. 1931 zhasnuty v USA všechny žárovky.

Edison

Některé Edisonovy vynálezy:

1848 sčítač hlasů

1869 tiskací telegraf

1871 psací stroj

1875 duplexní a automat. telegraf

1876 uhlíkový reostat

1877 rozmnožovací stroj a fonograf

1878 mikrofon

1879 žárovka

1880 regulátor el. strojů, el. lokomotiva, elektroměr, mag. třídič rud

1881 první elektrické dynamo

1882 první elektrická centrála

1885 pojistka

1891 kinematograf (filmovací kamera)

1900 elektrický akumulátor

1902 elektrický automobil, rotační cementářská pec

1908 helikoptéra

Kontakt

Jiří Bureš

bures@centrum.cz

Úvod | Novinky | Mapa webu | FAQ | Weblog | Autor Jiří Bureš
© 2002 Jiří Bureš