John Napier

John Napier

1550 - 4. 4. 1617

John Napier se narodil v roce 1550 na zámku Merchiston Castle ve skotském Edinburghu. Rodina jeho otce (Archibald Napier) vlastnila od 15. století panství Merchiston. Archibald Napier se v pouhých 15 letech oženil se sestrou biskupa z Orkney s Janet Bothwellovou. O rok později se narodil John.

Napier, Naper, Neper…

Jméno John Napier se vyskytuje nejčastěji právě v podobě John Napier. V době života Johna Napiera se však často používalo také staršího Jhone. Jeho příjmení se také psalo Naipper, Napare, Naper, Nepair, Napeir, Nepeir, Neper. Nejčastěji se jeho jméno psalo Jhone Neper. Zápis John Napier odpovídá současnosti. Ve svých spisech se Napier podepisoval také latinskou formou Ioanne Napero.

John Napier

John Napier
Obraz z Napier University

St. Andrews

Třináctiletý John Napier začal od roku 1563 studovat na universitě St. Andrews. Krátce po začátku studia Napierova matka umírá. Jméno John Napier, ale není uvedeno na seznamech absolventů St. Andrews. Napier totiž odešel studovat do Evropy. O jeho pobytu v Evropě však neexistují žádné záznamy.

V roce 1571 se Napier vrátil do Skotska. Od roku 1574 žil Napier na nově dokončeném zámku v Gartness. Napier se věnoval řízení svých panství. Své vědecké znalosti dal do správy svého majetku. Mj. experimentoval s vědeckými metodami v zemědělství.

John Napier byl fanatický protestant.

Napier matematik

John Napier studoval také matematiku. Ač to byl pro něj především koníček, objevil mnoho matematických zákonitostí. Nejznámější je jeho objev logaritmu. Na svém kontě má také další objevy (tzv. Napierovy analogie pro řešení sférických trojúhelníků, exponenciální vyjádření trigonometrických funkcí, zavedení desítkového zápisu pro zlomky). Rozprava o logaritmech byla publikovaná latinsky v roce 1614 v díle Mirifici logarithmorum canonis descriptio.

John Napier zemřel 4. dubna 1617 v Edinburghu.

Další informace

John Napier

Neper je jednotka používaná pro vyjádření poměrů.

Kontakt

Jiří Bureš

bures@centrum.cz

Úvod | Novinky | Mapa webu | FAQ | Weblog | Autor Jiří Bureš
© 2002 Jiří Bureš