13. 8. 1819 - 1. 2. 1903
George Gabriel Stokes se narodil 13. srpna 1819 ve Skreenu v hrabství Sligo v Irsku jako nejmladší syn reverenda Gabriela Stokese a Elizabeth Haughtonové. Po základním vzdělání v Dublinu pokračoval ve studiu na Bristol College, kde se připravoval na univerzitní studium. V roce 1837 nastoupil na Pembroke College na Univerzitě v Cambridge, kde vynikal v matematice a v roce 1841 absolvoval jako nejlepší student svého ročníku, tzv. Senior Wrangler.
Akademická dráha
Po absolvování byl Stokes zvolen členem Pembroke College a začal zde svou vědeckou kariéru. V roce 1849 byl jmenován Lucasiánským profesorem matematiky na Univerzitě v Cambridge, kde působil až do své smrti. Tato pozice je jednou z nejprestižnějších akademických funkcí v oblasti matematiky, kterou před ním zastával například Isaac Newton.
Vědecký přínos
Hydrodynamika
Stokes je známý svými zásadními příspěvky k teorii pohybu viskózních kapalin. Spolu s Claudem-Louisem Navierem formuloval Navierovy–Stokesovy rovnice, které popisují pohyb tekutin a jsou základním kamenem moderní hydrodynamiky. V roce 1851 odvodil Stokesův zákon, který popisuje sílu odporu působící na malé sféry pohybující se v viskózní kapalině.
Stokesův viskozimetr
Princip určení kinematické viskozity podle Stokese spočívá v měření doby pádu kuličky o dané hustotě a poloměru spuštěné v přístroji zvaném Stokesův viskozimetr, který je naplněn měřenou kapalinou. Kapalina je zahřátá na určitou teplotu viskozita se s teplotou mění). Měří se doba, kterou urazí kulička mezi dvěma značkami.
Zdroj: [8]
Jeho přínos hydrodynamice byl oceněn tím, že po něm byla pojmenovaná jednotka kinematické viskozity (systém CGS). Je po něm pojmenovaná tzv. Navier - Stokesova rovnice.
Optika
V oblasti optiky Stokes zkoumal polarizaci světla a v roce 1852 zavedl termín fluorescence pro popis jevu, kdy látky emitují světlo s delší vlnovou délkou po absorpci záření s kratší vlnovou délkou. Tento posun ve vlnové délce je znám jako Stokesův posun.
Matematika
V matematice je po něm pojmenována Stokesova věta, která je klíčovým výsledkem vektorového počtu a spojuje plošné integrály s čárovými integrály.
Ocenění a uznání
Stokes byl v roce 1851 zvolen členem Královské společnosti a v letech 1885 až 1890 působil jako její prezident. V roce 1889 byl povýšen do šlechtického stavu s titulem baroneta. Za své vědecké přínosy obdržel v roce 1893 Copleyho medaili, nejvyšší ocenění udělované Královskou společností.
George Gabriel Stokes
Sir George Gabriel Stokes patřil k nejvýznamnějším fyzikům 19. století. Jeho jméno nese Stokesův zákon v hydrodynamice, Stokesův posun v optice a Stokesova věta v matematice. Tyto pojmy dodnes tvoří základní součást fyzikálních a matematických teorií a jsou běžně vyučovány na vysokých školách po celém světě. Stokes byl jednotkou kinematické viskozity.
Osobní život
V roce 1857 se Stokes oženil s Mary Susannah Robinsonovou, dcerou astronoma Thomase Romneyho Robinsona. Spolu měli pět dětí. Stokes byl hluboce věřící a jeho víra ovlivňovala jeho pohled na vědu.
George Gabriel Stokes, 1903
George Stokes zůstal aktivní ve vědecké komunitě až do svých posledních let. Zemřel 1. února 1903 v Cambridge a byl pohřben na Mill Road Cemetery.
Hrob George Stokese
Mill Road Cemetery, Cambridge
Foto Stephen Morris
Zdroje
- George Stokes (1819–1903) – Biography - MacTutor History of Mathematics
- Sir George Gabriel Stokes, 1st Baronet - Britannica
- George Gabriel Stokes - Wikipedie