George Gabriel Stokes

George Gabriel Stokes

13. 8. 1819 - 1. 2. 1903

George Gabriel Stokes se narodil v roce 1819 ve Skreenu (hrabství Sligo, Irsko). Jeho otec Gabriel Stokes byl pastorem. Byl nejmladší ze šesti dětí a jeho 3 starší bratři se stali duchovními. George Stokes byl jedním z nejvýznamnějších irských vědců. Je považován za jednoho ze zakladatelů hydrodynamiky.

V roce 1832 opustil Stokes Skreen a začal chodit do školy v Dublinu. V roce 1835 (bylo mu 16 let) odjel Stokes do Anglie a začal studova Bristol College. Následně studoval v Cambridge. V roce 1851 se Stokes stal členem Královské společnosti. Ve stejném roce publikoval George Gabriel Stokes svůj zákon viskozity.

Stokesův viskozimetr

Princip určení kinematické viskozity podle Stokese spočívá v měření doby pádu kuličky o dané hustotě a poloměru spuštěné v přístroji zvaném Stokesův viskozimetr, který je naplněn měřenou kapalinou. Kapalina je zahřátá na určitou teplotu viskozita se s teplotou mění). Měří se doba, kterou urazí kulička mezi dvěma značkami.

Jeho přínos hydrodynamice byl oceněn tím, že po něm byla pojmenovaná jednotka kinematické viskozity (systém CGS). Je po něm pojmenovaná tzv. Navier - Stokesova rovnice.

George Gabriel Stokes zemřel 1. února 1903 v Cambridge.

Jednotka stokes

Stokes byl jednotkou kinematické viskozity.

Kontakt

Jiří Bureš

bures@centrum.cz

Úvod | Novinky | Mapa webu | FAQ | Weblog | Autor Jiří Bureš
© 2002 Jiří Bureš