Alexander Graham Bell

Fotografie: Alexander Graham Bell

3. 3. 1847 - 2. 8. 1922

Alexander Graham Bell se narodil 3. března 1847 ve skotském Edinburghu. Bell se proslavil jako vynálezce telefonu.

V Londýně studoval Bell medicínu. Už tehdy se věnoval pokusům v akustice - možná i proto, že jeho otec Alexander Melville Bell byl učitelem dětí s vadami sluhu. Jeho matka Eliza Bell (Elisa Grace Symonds) byla skoro hluchá. V roce 1871 se rodina vystěhovala přes Kanadu do Bostonu v USA.

Bellův podpis

Alexander Graham Bell - podpis

Roku 1873 se Bell stal profesorem na univerzitě v Bostonu. Alexander Graham Bell je známý především jako významný vynálezce, hlavně pro vynález telefonu.

Telefon

Alexander Graham Bell vlastně nezamýšlel vynalézt telefon. Původně chtěl vyvinout násobný telegraf - přístroj, který by umožnil najednou přenést více zpráv. Bell přístroj pojmenoval harmonický telegraf.

Na dovolené v roce 1874 v Ontariu Bell sestrojil ušní fonoautograf. Použil stéblo sena a ucho mrtvého muže. Když Bell mluvil do ucha, stéblo přenášelo zvukové vlny. Bell začal uvažovat o přenosu zvukových vln elektřinou.

Druhého června 1875 zjistil přenos zvuku mezi 2 píšťalami v různých místnostech. Bell vypozoroval, že se zvuk podobný hlasu přenáší i po přerušení proudu, který byl následně generován slabým magnetickým polem. Princip telefonu byl na světě a Bell mohl v září 1875 začít psát podklady pro podání patentové přihlášky.

Fotografie: Alexander Graham Bell

Alexander Graham Bell, 1876

Patent na vynález telefonu podal Alexander Graham Bell 15. 2. 1876 (ve svých 29 letech). Ve stejný den o pár hodin později tak učinil i Elisha Gray. Patent obdržel Bell 7. 3. 1876. V té době ještě přístroj neumožňoval přenášet hlas. První přenos hlasu Bell uskutečnil 10. 3. 1876, kdy jeho spolupracovník Watson uslyšel z přístroje památná slova: "Pane Watsone, přijďte sem. Potřebuji vás."

Alexander Graham Bell představil svůj telefon 25. 6. 1876 na stoleté výstavě v Philadephii (Centennial Exhibition). Telefon se stal hlavním exponátem výstavy uspořádané ke 100. výročí podepsání Deklarace nezávislosti.

Bellův telefon

Bellův telefon - Centennial Model

První telefonní společnost Bell Telephone Company byla založena 9. 7. 1877. O dva dny později se Alexander Graham Bell oženil s Mabel Hubbardovou. V roce 1882 se Bell stal občanem USA.

V roce 1884 byl uskutečněn první dálkový telefonní hovor mezi městy Boston a New York.

Další výzkumy

Alexander Graham Bell působil také v dalších oblastech. V roce 1891 testoval modely helikoptér. Později testoval draky - chtěl sestavit draka schopného nést člověka. Později se podílel na konstrukci prvních letadel.

Bell také konstruoval křídlové lodě. V roce 1918 sestrojil v té době nejrychlejší válečnou loď. Typ HD-4 dosahoval rychlosti téměř 115 km.h-1.

Bell přišel s koncepcí přenosu zvuku pomocí optických vln.

Fotografie: Alexander Graham Bell

Alexander Graham Bell, kolem roku 1920

Za své objevy obdržel Bell 18 patentů a byl spoludržitelem dalších 12. Významně se podílel na pomoci hluchým lidem. Založil mnoho organizací, které měly za úkol pomáhat takto postiženým lidem.

Bellův hrob

Bellův hrob na vrcholu hory Beinn Bhreagh Estate (Baddeck, Kanada) - foto D. M. Parrish, Jr.

Alexander Graham Bell zemřel 2. srpna 1922 v Novém Skotsku v Kanadě (Baddeck) na srdeční infarkt.

Bell

1 decibel je jednotka hladiny akustického výkonu.

Vynálezce telefonu

Kontakt

Jiří Bureš

bures@centrum.cz

Úvod | Novinky | Mapa webu | FAQ | Weblog | Autor Jiří Bureš
© 2002 Jiří Bureš