20. 2. 1844 - 5. 9. 1906
Rakouský fyzik Ludwig Eduard Boltzmann se narodil 20. února 1844 ve Vídni v rodině daňového úředníka. Boltzmann studoval fyziku na univerzitách ve Vídni (od 1863), Heidelbergu a v Berlíně. Doktorát získal Ludwig Boltzmann v roce 1866 za práci o kinetické teorie plynů.
Do roku 1868 pracoval Ludwig Boltzmann jako asistent profesora Stefana na vídeňské univerzitě. V roce 1869 se stal profesorem matematické fyziky na univerzitě ve Štýrském Hradci. Po návratu do Vídně (1873) vyučoval Boltzmann fyziku.
Ludwig Boltzmann, 1872
V červenci 1876 si Ludwig Boltzmann vzal Henriettu von Aigentler. Měli spolu tři dcery a dva syny.
Ludwig Boltzmann vyjádřil v teorii plynů základní rozdíl mezi pochody čistě mechanickými (jsou v podstatě zvratné) a tepelnými (jsou stejně nezvratné jako vyrovnání dvou různých teplot; jestliže teorie plynů prohlašuje tyto pochody za nezvratné, je to proto, že zde zasahuje hypotéza o chaosu molekul - to je obdobné s principem vzrůstající entropie).
Boltzmannův podpis
Boltzmanova konstanta
1877 - propracování vztahu mezi entropií a pravděpodobností: entropie je úměrná logaritmu pravděpodobnosti stavů, koeficientem úměrnosti je univerzální Boltzmanova konstanta. Narůstající entropie, o kterém mluví druhá hlavní věta termodynamiky, se takto stává přechodem k stále pravděpodobnějším stavům.
Stefan-Boltzmanův zákon
V roce 1879 na základě spolupráce s ředitelem fyzikálního ústavu Josefem Stefanem publikoval Boltzmann tzv. Stefan-Boltzmanův zákon o intenzitě vyzařování.
- Stefan-Boltzmanův zákon
- Intenzita vyzařování roste se čtvrtou mocninou termodynamické teploty zářícího tělesa:
He = σ . T4
σ = 5,67 . 10-8 W.m-2K-4 (Stefan-Boltzmanova konstanta).
Při zkoumání tepelného záření Boltzmann na základě elektromagnetické teorie světla dospěl v roce 1884 k závěru, že záření v dutině působí na její stěny tlakem rovným třetině energie záření v jednotce objemu. Tato energie je úměrná čtvrté mocnině absolutní teploty s koeficientem úměrnosti, který je univerzální.
Boltzmann přenesl termodynamické pojmy tlaku a teploty na záření černého tělesa.
V roce 1885 se Ludwig Boltzmann stal členem Říšské rakouské akademie věd. V roce 1887 se stal prezidentem Univerzity v Grazu.
Boltzmanův hrob ve Vídni (Zentralfriedhof)
5. září 1906 spáchal v Duinu nedaleko Terstu nemocný Ludwig Eduard Boltzman sebevraždu.
Zdroje
- Ludwig Boltzmann - Wikipedia
- Ludwig Boltzmann - Edunet
Další informace
- Ludwig Boltzmann - University of St Andrews
- Ludwig Boltzmann - Wikipedie
- Ludwig Boltzmann (1844-1906): Od entropie k sebevraždě - Jan Kapoun, ScienceWorld
- Ludwig Eduard Boltzmann The Man Who Trusted Atoms - Vigyan Prasar Science Portal