André Eugene Blondel

André Eugene Blondel

28. 8. 1863 - 15. 11. 1938

Francouzský fyzik André Eugene Blondel se narodil 28. srpna 1863. André Eugene Blondel se zabýval mj. bezdrátovou telegrafií, elektrotechnikou a fotometrií.

Oscilograf

V roce 1893 profesor pařížské elektrotechniky André Blondel vynalezl elektromagnetický oscilograf. Oscilograf je zařízení na pozorování intenzity střídavého proudu, tj. na pozorování průběhu oscilací.

Lumen

V roce 1894 předložil Blondel návrh na přijetí nové fotometrické jednotky lumen. Lumen odvodil od jednotek metr a Violleova svíčka (svítivost).

Další výzkumy

André Blondel byl průkopníkem ve výzkumech vysokonapěťových přenosů elektřiny na velké vzdálenosti. Vypracoval teorie indukčních motorů a propojení generátorů střídaného proudu.

Blondel se také podílel na vývoji bezdrátové telegrafie. Zkoumal také akustiku a mechaniku.

Akademik André Eugene Blondel

André Eugene Blondel byl od roku 1913 členem francouzské akademie věd a od roku 1932 korespondentem leningradské Akademie věd (nyní Petrohrad). André Blondel se stal také držitelem mnoha vědeckých ocenění (např. medaile Franklinova institutu, Faradayova medaile atd.).

André Eugene Blondel zemřel 15. listopadu 1938.

Jednotka blondel - jas

V roce 1942 byla na jeho počest pojmenovaná jednotka veličiny jas. André Blondel se významně zasloužil o fotometrickou nomenklaturu. Jednotka lumen byla schválena na jednání International Electrical Congress v roce 1896.

1 blondel = 1/π kandela/m².

Blondel odpovídá jednotce apostilb.

Další informace o jednotce blondel

Další informace

André Eugene Blondel

Blondel - jednotka fotometrické veličiny jas.

Kontakt

Jiří Bureš

bures@centrum.cz

Úvod | Novinky | Mapa webu | FAQ | Weblog | Autor Jiří Bureš
© 2002 Jiří Bureš