16. 11. 1841 - 12. 9. 1923
Jules Louis Gabriel Violle byl významný francouzský fyzik a vynálezce, narozený 16. listopadu 1841 v Langres. Je známý svými průkopnickými pracemi v oblasti měření slunečního záření a fotometrie.
Vzdělání a akademická kariéra
Violle studoval na pařížské École Normale Supérieure, kde získal doktorát v roce 1870. Po ukončení studií působil jako profesor na několika francouzských univerzitách. Od roku 1872 vyučoval na Univerzitě v Grenoblu, od roku 1879 na Univerzitě v Lyonu a od roku 1891 na Conservatoire National des Arts et Métiers v Paříži. Byl také jedním ze zakladatelů Institut d'optique théorique et appliquée a École supérieure d'optique.
Jules Violle
Výzkum a přínosy
Měření sluneční konstanty
V roce 1875 Violle provedl na hoře Mont Blanc první výškové měření sluneční konstanty, což je množství sluneční energie dopadající na jednotkovou plochu atmosféry Země. Tato měření byla klíčová pro pochopení energetického výdeje Slunce a jeho vlivu na Zemi.
Fotometrie a Violleova jednotka
V roce 1881 navrhl Violle novou jednotku svítivosti, známou jako violle (violleův standard). Tato jednotka byla definována jako svítivost 1 cm² platiny při jejím bodu tání. Byla to první jednotka svítivosti nezávislá na konkrétním světelném zdroji, což představovalo významný pokrok ve fotometrii. Do té doby byly jednotky svítivosti stanoveny podle použitých lamp (svíček). Jednotka byla přijata na jednání International Commission v roce 1884. Později byla tato jednotka nahrazena kandelou, která byla původně definována jako 1/60 violle.
Pro měření intenzity slunečního záření sestrojil aktinometr.
Aktinometr (Ducretet á Paris)
Další výzkumy
Violle se také zabýval určováním bodů tání kovů, jako jsou palladium, platina a zlato. Jeho práce v této oblasti přispěla k přesnějšímu stanovení těchto fyzikálních konstant.
Jules Louis Gabriel Violle
Jules Louis Gabriel Violle zemřel 12. září 1923 ve Fixin.
Další informace
- Jules Violle - Wikipedia
- Jules Violle | Radiant Heat, Photometry & Calorimetry - Britannica
- Jules Violle - Wikipédia