conBLOG

Domovská stránka > conBLOG

conBLOG na nové adrese

Novější záznamy najdete na nové adrese weblogu conBLOG https://blog.converter.cz.

Hlavním důvodem přesunu byly neustále problémy s publikačním systémem.

5.3.03

Weblogy CZ 2

Velmi příjemně mě překvapila reakce Vás bloggerů na hodnocení dvaceti českých weblogů. Na toto téma přišlo několik desítek e-mailů. Všem chci ještě i touto cestou poděkovat.
Chystám dopracování seznamu a především jeho doplnění. Pokud bude na novou stránku náležitá odezva, budu pokračovat v její aktualizaci a dalším vylepšování. O to, co bude nového se dozvíte právě na tomto místě.

Yuhů má Yuhůův weblog

Že nevíte, kdo je Yuhů? Napovím adresou: dusan.pc-slany.cz. Už svítá? Dušan Janovský, autor vynikající HTML příručky nastoupil do rozjetého vlaku weblogu. Vítej mezi nás!

Nefunkční archiv

Blogger mi zase pomršil archiv. Omlouvám se, ale trvalé odkazy na březnové příspěvky nefungují. Doufám, že si dá říct po 18. hodině (a stav trval i večer kolem osmé).
zaslal Jiri Bures v 16:14, trvalý odkaz

3.3.03

Weblogy CZ


Včera večer mě napadlo, proč vlastně používám Blogger? Má neustálé problémy, nemám pod kontrolou kód a hlavně tvořím tento weblog sám! A na to přece nepotřebuji systém jako je Blogger. Napadlo mě, že se podívám, jak to dělají jiní.
Jako vzorek mi posloužilo Top20 weblogů z Toplistu. A tady jsou výsledky mého pátrání:

Publikační systém


Jaký publikační systém používají weblogy?

Shrnuto a podtrženo: Blogger vládne českému bloggingu.

RSS


Podíval jsem se na to, jestli weblogy používají RSS. Téměř polovina weblogů (40 %) nabízí návštěvníkům RSS kanál.

Kooperativní weblog


Jednou ze silných vlastností weblogu je tzv. kooperativnost. Tzn. že weblog tvoří více lidí. Ze sledovaných weblogů je kooperativních pouhých 20 %. Každý si hrabe na svém písečku.

Podrobnosti

Další informace na téma weblogy CZ (systém, kooperace, RSS)…


zaslal Jiri Bures v 14:09, trvalý odkaz

23.2.03

conVERTER on-line v PHP


Poslední týden věnuji hlavně PHP. A nyní je k dispozici první výsledek: conVERTER on-line. Není to ještě úplně dokonalé, ale už je to použitelné. Vyzkoušejte! Zajímají mě Vaše názory.

Jak to vidí Links


Links je CZ textový prohlížeč mj. i pro Win32 (pracuji s verzí 0.98). Doporučuji všem autorům stránek, aby si své dílo prohlédli tímto prohlížečem. Možná budou překvapeni, jak se může některým lidem jejich výtvor jevit.

RG~blog v novém kabátě


Docela by mě zajímalo, jaké měl Lukáš ohlasy na design svého RG~blogu. Já jsem mu navrhl, aby nechal kancelářské listí opadat. Listí odvál čas a na pár dnů je nahradily zeměkoule a anketa o tom, jaký má být design RG~blogu. Drtivě zvítězila mě sympatická varianta čistého HTML + CSS.
Takže RG~blog je nyní ve slušivé fialové.
zaslal Jiri Bures v 15:57, trvalý odkaz

21.2.03

Páteční Toplist

Je tady opět pátek a začíná odliv návštěvníků z našich webů. Pěkně je to patrné například na Toplistu - kategorie weblogy. Dnes ráno bylo vše v červených šipkách (až na jednu, dvě vyjímky). Teď, když píšu, tak je zelená jen asi pětina weblogů.
conBLOG si na nezkreslené výsledky počká ještě tři dny.
A proč o tom vlastně píšu? Weblogy mají pár dní na Toplistu samostatnou kategorii.

Jako na houpačce

Nevím, jestli jste si toho všimli, ale s českými weblogy je to jako na houpačce. Množství příspěvků a četnost aktualizace přichází ve vlnách. Nevím jestli je to počasím, přitažlivostí Měsíce nebo něčí jiným. Každopádně se vždy vyrojí na blozích, které sleduji enormní množství příspěvků v jeden okamžik. Možná jsme všichni stejně naladění.
zaslal Jiri Bures v 11:22, trvalý odkaz

19.2.03

Feedreader


Už nějakou dobu hledám nějaký solidní RSS reader. Tedy hledal jsem. Až nyní jsem narazil (díky Martinu Michálkovi resp. Lukáši Mižochovi) na Feedreader. Je to přesně můj šálek kávy. A dokonce funguje. Headline Viewer nenačetl skoro nic, amphetaDesk se ani nepřipojil. Dál už nebudu ani pokračovat. Ale Feedreader funguje 100% a navíc ještě celkem dobře vypadá.

Robots.txt


Nevíte si rady s robots.txt? Pár zajímavých odkazů pro Vás:
Robotstxt.org
Robots.txt tutorial na Search Engine World
Robots.txt validator na Search Engine World
Vyhledávací servery - jak spolupracovat s roboty
WebFast - informace pro webmastery
zaslal Jiri Bures v 15:21, trvalý odkaz

17.2.03

Newslettery a spam


Většinou se setkávám s kladnými reakcemi na tento web a velmi vítám věcnou kritiku. Snažím se také nakouknout pod pokličku těm, co to umí lépe. O newsletterech toho bylo napsáno mnoho. Tady jsem se poučil od Marka Prokopa. Odebírám newsletter Sovy v síti (škoda, že ezin vychází tak zřídka) a dám na rozumné rady.
Občas se ale přihodí, že se stanete obětí omylu nebo terčem poťouchlého žertu. Třeba, když někdo objedná newsletter někomu jinému. Je pak jedno, že je důvod zasílání vysvětlen v samotném newsletteru včetně možnosti odhlášení. Pak se Vám může do poštovní schránky dostat třeba tento milý pozdrav:
Nic jsem si neobjednal ty blbe, tak ze mě nedělej vola
a strč si ty spamy někam.


Je vidět, že problém spamu začíná stále více obtěžovat i u nás (Lupa: Jak se ISP staví ke spamu, Kauza Tvujdum.cz: ty adresy jsme koupily atd.). Vydavatelé seriózních newsletterů a ezinů by si měli riziko záměny se spamem uvědomit.
Mé doporučení zní: vedle stránky, která po odeslání objednávky newsletteru informuje o vyřízení objednávky, může být užitečné ještě zaslat e-mailové potvrzení objednateli na jím uvedenou adresu. Potvrzení by mělo obsahovat informaci o provedené objednávce a o možnosti odhlášení pro případ, že se jednalo o nevhodný žert nebo omyl.
A šťastný konec? Máte ho mít. Došlo k nedorozumění. Odesílateli jsem se omluvil a krátce mu vysvětlil o co se jedná. Odesílatel si vzpomněl, že si kdysi newsletter objednal a laskavě svolil k publikování svého e-mailu.
zaslal Jiri Bures v 09:26, trvalý odkaz

15.2.03

RG~blog: Chvála, upozornění, kritika


Uff. Právě jsem si setřel smrtelný pot z čela :-). Lukáš Mižoch mě nezařadil mezi kritizované, ale vyslovil jen upozornění. Říká, že Jaroslav Heyrovský nedostal Nobelovu cenu za fyziku (jak je mylně uvedeno na hlavní stránce), ale za chemii. Ale to zde uvedeno není. Lépe by to uměl z hlediska češtiny vysvětlit asi Martin Kopta, ale vezměte za vděk mému vysvětlení. Jméno Heyrovský je uvedeno v kapitole Nobelova cena. V textu pod tímto nadpisem jsou dvě věty. První říká, že je sekce věnovaná NC za fyziku. Druhá věta uvádí, že se sekce NC dále věnuje českým laureátům NC. O fyzice není ve druhé větě žádná zmínka.
Shrnuto: sekce Nobelova cena se věnuje NC za fyziku a českým laureátům NC.
Doplněno 17. 2. 2003: Lukáš vzal 15.2.2003 své tvrzení zpět. Ale má pravdu v tom, že co je jasné jednomu, to nemusí být jasné všem.
zaslal Jiri Bures v 16:47, trvalý odkaz

13.2.03

Ze života správce sítě


8:00 - zvoní telefon…
Správce: Dobrý den
Uživatel: Ježismarjá, píše mi to nalezen virus.
S: A co to píše dál?
U: Byl nalezen trójský kůň. To je něco nového?
S: Ne ne ne. Zachovejte klid. Co vám to píše.
U: Léčit, smazat.
S: Dejte léčit.
U: Teď tam zase něco naskočilo. Co mám dělat?
S: Promiňte, ale já vám na monitor nevidím. Musíte mi to přečíst.
U: Léčit, smazat.
S: Aha. Dejte léčit.
U: Jejda. A co teď?
S: Já ale opravdu nevidím, co vám to píše.
U: Léčit, smazat.
S: Hmm. Já tam raději zajdu.
zaslal Jiri Bures v 08:24, trvalý odkaz

12.2.03

HTML: Používáte label?


Tak jsem si prošel cache, abych zjistil, jak kolegové používají label. Že nevíte k čemu je label dobrý? Element label slouží jako popisek přidružený k nějakému prvku typu control (textové pole apod.) Nabízím pár velmi dobrých důvodů proč label používat:

  1. výrazně zlepšuje přístupnost stránek (otestujte si své stránky s formuláři),

  2. zásadní zlepšení lze dosáhnout i v použitelnosti (např. výrazným zvětšením klikatelné oblasti u zaškrtávacích polí),

  3. implementace je velmi jednoduchá,

  4. podpora formátování pomocí kaskádových stylů,

  5. label je dobře podporován v současných prohlížečích a na staré nemá vliv.


Jak má takový label vypadat? Malý příklad je lepší než mnoho slov:


<label for="txtPole">Vaše jméno:</label>
<input name="Jmeno" type="text" id="txtPole">

Poznámka: Jistě jste přišli na to, že for ukazuje na id cílového prvku.
V našem příkladu uživatel klepne na text Vaše jméno a kurzor přejde do textového pole.

Jak label používám já, můžete posoudit např. na stránce hlášení chyb.

Myslím, že je nejvyšší čas vrátit se ke cache:


A teď ruku na srdce, proč je Vám zatěžko používat label?

zaslal Jiri Bures v 19:28, trvalý odkaz

Opět barvy


Marek Prokop si na Sově stýskal a Petr Staníček odpověděl. Navíc Pixy přidal do své aplikace na tvorbu barevných schémat možnost výběru typu barvosleposti. Je zajímavé a užitečné vidět, jak to může vidět více než 8 % populace.

Bloggeři všech zemí, spojte se!


Vzpomněl jsem na Právo Rudé, blog už v katalogu bude. DarkMaster na Pooh plamenně vyzývá k boji za práva všech blogů na sebeurčení v rámci českých katalogů. Je otázka, zda stojí za to otevírat hroby s nápisem katalog. Marek Prokop pragmaticky kontruje na Sově v příspěvku Nepomáhejte blogům, pomůžou si sami. Jeho návod je velmi rozumný a zvedám pro něj ruku. Každý je totiž svého štěstí strojvůdcem a komu není rady tomu není vzájemné hospodářské pomoci (mladší, kteří nechápou, nechť prominou).
zaslal Jiri Bures v 08:28, trvalý odkaz

11.2.03

RSS


Pro tento blog začínám tvořit RSS - zvolil jsem verzi 0.91. RSS pro tento blog je v souboru http://www.converter.cz/blog/conblog_rss.xml. Zatím testuji a zkouším.

RSS validace a Mark Pilgrim


Vyzkoušel jsem také několik validátorů. Celkem povedený je validátor RSS - autor Mark Pilgrim a Sam Ruby. Můj RSS soubor je psán pod kódováním Windows-1250. Ale validátor jej nestrávil: XML Parsing error: unknown encoding.
Nelenil jsem a napsal jsem přímo Markovi. Je to ranní ptáče a i přes časový posun obratem opověděl. Z jeho e-mailu vyberu to podstatné: Kódování Windows-1250 není podporováno. Autoři pracují na verzi 2 validátoru, který bude podporovat také další populární kódování včetně Windows-1250.
zaslal Jiri Bures v 14:22, trvalý odkaz

10.2.03

Bleskosvod


Tak jsem při tvorbě tohoto webu opět zabrousil do českých luhů a hájů. Víte kdo vynalezl bleskosvod? Možná vás napadne Benjamin Franklin, ale první uzemněný bleskosvod sestrojil český farář Prokop Diviš.

GPR


Tak jsem se dnes díval na Google Toolbar. A zaradoval jsem se:

Na domácí poměry je to celkem dobré.
zaslal Jiri Bures v 21:33, trvalý odkaz

7.2.03

Blacklist: MŠMT


Tak jsem zase jednou podlehl naivnímu poblouznění, když jsem chtěl zjistit na webu MŠMT aktuální termíny jarních prázdnin. Hledal jsem, hledal, ale nenašel. Jako superaktualita je sice na prvním místě uveden novoroční projev pí. ministryně, ale jarní prázdniny nikde. Hlavně, že autor webu umí dynamicky měnit obrázky.
Na závěr mého snažení se mě žena zeptala, jestli se náhodou jarní prázdniny nejmenují jinak. Inu, vše je v naší zemi možné.

Google bububu


Marek Prokop v článku Hrozba ukrytá v Google (Lupa) poukazuje na možná rizika spojená s optimalizací pouze pro "dominantní" Google. Ale právě v přílišné snaze zalíbit se tomuto vyhledávači je zakopán pes. Marek si klade otázku: Existuje nějaká obrana proti tomu, aby se stránky staly hříčkou v rukou Googlu? Ale tak to přece není! Web je především v rukou svého autora. SEO šarlatáni a ti co využívají děr v algoritmech nemohou být dlouhodobě úspěšní. Pořád (snad) platí, kdo s čím zachází, tím také schází.
Myslím si, že je nutné se držet standardů a vycházet vstříc potřebám zákazníka (což se nevylučuje, právě naopak). To do značné míry zajistí úspěšnost webu i ve vyhledávačích bez toho, aby se musely stránky při každém Google Dance předělávat.

Jako harmonika


Martin Kopta v dalším článku na Lupě poukazuje na "roztažnost" českých webech. Roztažnost ve smyslu definice šířky stránky. A protože si myslím, že je třeba roztahovat, tak i tento web je "tahací".

Tento web: Standardy


Zase jsem pokročil o malý krůček směrem k dodržování standardů. Poslední dny jsem věnoval oprášení tabulek. Takže každá tabulka by měla být definovaná v CSS a doplněna o .
zaslal Jiri Bures v 13:19, trvalý odkaz

5.2.03

Wyszukiwarka GOOGLE


Dnes jsem měl zajímavou příležitost mailovat s návštěvnicí mého webu z Polska. Víte jak se řekne polsky vyhledávač? Jak jsem pochopil, je to wyszukiwarka. Takže nejlepší je wyszukiwarka GOOGLE!
zaslal Jiri Bures v 20:49, trvalý odkaz

3.2.03

Websky díky


Dnes jsem se domluvil s Davidem Burešem z Websky na doplnění odkazu na tento web. David tak velmi rychle učinil. Díky.
zaslal Jiri Bures v 11:18, trvalý odkaz

1.2.03

STS-107 (Columbia) - bez komentáře


A Space Shuttle contingency was declared earlier this morning in Mission Control when communication was lost with the Space Shuttle Columbia during its return to Earth following a 16-day mission.

Communication and tracking of the shuttle was lost at 9 a.m. at an altitude of about 203,000 feet above north central Texas while traveling approximately 12,500 miles per hour (Mach 18). No communication and tracking information was received in Mission Control after that time.

Flight controllers in Mission Control immediately began the process of securing all information, notes and data pertinent to today's reentry and landing.

Zdroj: NASA

zaslal Jiri Bures v 20:01, trvalý odkaz

Svět Namodro končí


Dnes skončil Svět Namodro. Všichni, kdo jste ho měli rádi, mu věnujte tichou vzpomínku. Třeba ještě povstane z mrtvých.
zaslal Jiri Bures v 19:57, trvalý odkaz

Archiv

conVERTER
» conBLOG
» Archiv
» RSS
Odkazy
» Sova v síti
» Petr Staníček
» Lukáš Oborský
» Medvídek Pů
» Websky
» E-deník
» RG-blog
» BlogTree: CZ blogy
» BlogTree sourozenci
» Blogy Navrcholu

conBLOG

Weblog webu conVERTER aneb co se stalo a nestalo…

Kontakt

Jiří Bureš

bures@centrum.cz

This page is powered by Blogger

Popis | Ke stažení | FAQ | Prevody | On-line | Fyzici | Tabulky
Domovská stránka | Novinky | Mapa webu | Hledání | FAQ | Anketa | Autor Jiří Bureš
© 2002 Jiří Bureš