18. 7. 1853 - 4. 2. 1928
Hendrik Antoon Lorentz se narodil 18. července 1853 v Arnhemu v Nizozemsku. Jeho otec, Gerrit Frederik Lorentz, byl majitelem školky, a matka, Geertruida van Ginkel, zemřela, když byly Hendrikovi čtyři roky. V roce 1862 se jeho otec znovu oženil s Lubertou Hupkes. Lorenz je považován za zakladatele elektronové teorie.
Lorentz navštěvoval nově založenou střední školu v Arnhemu, kde vynikal v přírodních vědách, ale také v jazycích a historii. V roce 1870 začal studovat fyziku a matematiku na Univerzitě v Leidenu, kde byl ovlivněn profesorem astronomie Frederikem Kaiserem. Po získání bakalářského titulu se vrátil do Arnhemu, kde vyučoval večerní kurzy matematiky a pokračoval ve svých studiích. V roce 1875 získal doktorát za práci O teorii odrazu a lomu světla, ve které zdokonalil elektromagnetickou teorii Jamese Clerka Maxwella.
Portréty Hendrika Lorentze
Akademická kariéra
V roce 1878, ve věku 24 let, byl Lorentz jmenován profesorem teoretické fyziky na Univerzitě v Leidenu, kde působil až do své smrti. Jeho inaugurační přednáška nesla název Molekulární teorie ve fyzice.
Vědecké přínosy
Elektronová teorie a Lorentzova síla
Lorentz je považován za zakladatele elektronové teorie. V roce 1892 představil koncept, že elektromagnetické jevy v látkách lze vysvětlit pomocí pohybu nabitých částic, elektronů. Zavedl vztah pro sílu působící na nabitou částici v elektromagnetickém poli, dnes známou jako Lorentzova síla.
Lorentzovy transformace
Lorentz se zabýval elektromagnetickou teorií a existencí vztažné soustavy zvané "éter". Jeho práce na transformacích souřadnic mezi různými vztažnými soustavami, známé jako Lorentzovy transformace, se staly klíčovými pro vznik speciální teorie relativity.
Nobelova cena a Zeemanův jev
V roce 1902 obdržel Lorentz společně s Pieterem Zeemanem Nobelovu cenu za fyziku za výzkum vlivu magnetismu na záření, známý jako Zeemanův jev.
Lorentzova síla
1892 - Lorenz dává nový obsah Maxwellovým rovnicím (James Clerk Maxwell); vektory elektrického posunutí a magnetické indukce mají mikroskopický, statistický význam. K těmto Maxwellovým-Lorentzovým rovnicím přistupuje nový základní vztah pro tzv. Lorentzovu sílu, které podléhá elektrický náboj v elektromagnetickém poli.
Jestliže se částice s nábojem pohybuje současně v elektrickém a magnetickém poli, působí na ni jak síla elektrická Fe, tak síla magnetická Fm. Výslednice obou sil je Lorentzova síla
Fl = Fe + Fm (1904)
Fl = |Q| . v . B . sinα
Q - náboj
v - rychlost pohybu částice
B - magnetická indukce
α - úhel, který svírá směr v a B.
Osobní život
V roce 1881 se Lorentz oženil s Aletta Catharinou Kaiserovou, neteří svého učitele Frederika Kaisera. Spolu měli dvě dcery a syna.
Pozdější léta a smrt
Lorentz byl předsedou prvních pěti Solvayových konferencí, které se konaly mezi lety 1911 a 1927 a byly klíčové pro vývoj moderní fyziky. Zemřel 4. února 1928 v Haarlemu v Nizozemsku.
Pohřeb Hendrika Lorentze, 9. 2. 1928
Zdroje a další informace
- Hendrik A. Lorentz – Biographical - NobelPrize.org
- Hendrik Lorentz - Wikipedia
- Hendrik Antoon Lorentz - Britannica
- Hendrik Lorentz (1853–1928) – Biography - MacTutor History of Mathematics
- Hendrik Antoon Lorentz - Wikipedie