Heinrich Gustav Johannes Kayser

Heinrich Gustav Johannes Kayser

16. 3. 1853 - 14. 10. 1940

Německý fyzik Heinrich Kayser se narodil 16. března 1853. Kayserův otec musel ukončil studia na právech kvůli problémům s očima. Na cestách po Evropě potkal svou budoucí ruskou ženu (Dorothea Amélie von Metz), matku Heinricha Kaysera. Heinrich Kayser byl nejmladší z jejich 3 dětí.

Kayser prožil více než polovinu svého života v Bonnu.

Sedmiletý Kayser se přestěhoval se svou rodinnou do Halle. Rodina často cestovala po celé Evropě (navštívili i Prahu) a Kayser uměl 6 jazyků. Ve 14 letech nastoupil na Sophieen Gymnasium (Berlín). Mladý Kayser vynikal především v matematice a fyzice.

V roce 1873 nastoupil na štrasburskou univerzitu (jeho profesorem byl mj. W. C. Röntgen). V roce 1877 se přesunul na berlínskou univerzitu (přednášeli mu mj. Helmholtz a Kirchhoff). Na konci roku 1878 dokončil Kayser svou disertační práci. Ústní zkoušku pak Kayser úspěšně složil 6. 2. 1879.

Kayser učitel

V roce 1878 se Kayser stal 3. asistentem profesora Helmholtze. V té době se začal zajímat o spektroskopii. Jeho první přednášku na toto téma navštívilo v roce 1883 kolem 150 posluchačů.

V roce 1885 byl pozván vyučovat na hannoverskou Hochschule. Jeho spolupracovníkem byl matematik Carl Runge. V Hannoveru se Kayser seznámil se svou budoucí ženou (paní Prümm), se kterou se oženil v roce 1887.

Kayser byl v letech 1894 - 1920 profesorem na univerzitě v Bonnu. Na univerzitu v Bonnu Kaysera pozval jeho dlouholetý přítel a předchůdce na místě profesora Heinrich Hertz (toto místo zastával mj. Rudolf Clausius).

Akustika, spektroskopie

Heinrich Kayser se zabýval akustikou. Známý je ale především jako badatel v oblasti spektrální analýzy. Jeho zájem o spektroskopii začal o vánocích roku 1881, kdy spolupracoval s vrstevníkem Ernstem Hagenem na jeho 3 přednáškách právě na téma spektroskopie. Téma Kayser okamžitě zaujalo. Kayser byl zaujatý skutečností, že dosud nikdo nevysvětlil základní jev, kterým je emise světlých čar.

Heinrich Kayser autor

První práci publikoval Kayser ještě jako student na universitě ve Štrasburku v roce 1877 - Bestimmung des Verhältnisses der specifischen Wärme für Luft bei constantem Volumen durch Schallgeschwindigkeit.

V roce 1883 vydal knihu Lehrbuch der Spektroanalyse.

V roce 1888 publikoval Kayser monografii Über die Spectren der Elemente. Za svého působení v Hannoveru napsal učebnici Lehrbuch der Physik.

Heinrich Kayser napsal rozsáhlou šestisvazkovou příručku spektroskopie - Handbuch (1901 - 1912) obsahující mj. výsledky velkého množství pokusů.

V roce 1905 kayser publikoval pojednání o elektronové teorii.

V roce 1925 vydal Tabelle der Schwingungszahlen. Následovaly Tabelle der Hauptlinien der Linienspektren aller Elemnte.

Kayser napsal také autobiografii Erinnerungen aus meinen Leben.

Od roku 1902 byl Kayser členem korespondentem fyzikálně matematického oddělení ruské akademie věd (via Kayser H.G.J.).

Heinrich Gustav Johannes Kayser zemřel 14. října 1940.

Zdroje

Heinrich Kayser

Akustika a spektrální analýza.

Kontakt

Jiří Bureš

bures@centrum.cz

Úvod | Novinky | Mapa webu | FAQ | Weblog | Autor Jiří Bureš
© 2004 Jiří Bureš