25. 5. 1878 - 28. 6. 1945
Wolfgang Max Paul Gaede byl významný německý fyzik a průkopník v oblasti vakuové techniky. Narodil se 25. května 1878 v Lehe (dnes součást Bremerhavenu) jako syn pruského důstojníka Karla Gaedeho a Amalie Renf.
Vzdělání a akademická kariéra
V roce 1897 zahájil studium medicíny na Univerzitě ve Freiburgu, ale brzy přešel k fyzice. Doktorát získal v roce 1901 prací na téma změny měrné tepelné kapacity kovů s teplotou. Po promoci zůstal na univerzitě jako asistent profesora Franze Himstedta až do roku 1907. V roce 1909 se habilitoval prací o vnější tření plynů a v roce 1913 byl jmenován mimořádným profesorem na Univerzitě ve Freiburgu. V roce 1919 se Gaede stal profesorem experimentální fyziky na Technologickém institutu v Karlsruhe, kde se věnoval výzkumu v oblasti vakuové techniky, radiotechniky, procesů získávání čistého vodíku a rtuti, zkoumání zařízení pro ochranu před bleskem a pohybu kapalin v rotujícím dutém prstenci.
Přínos k vakuové technice
Rtuťová rotační vývěva
Gaedeho zájem o vakuovou techniku byl podnícen neúspěšnými pokusy o studium Volta efektu ve vakuu kvůli nedostatečné technologii tehdejších vývěv. V roce 1905 představil rtuťovou rotační vývěvu, která byla první kontinuálně pracující vývěvou s výrazně vyšší rychlostí čerpání než předchozí modely.
Molekulová vývěva
V roce 1912 Gaede vyvinul molekulární vývěvu, která využívala princip přenosu hybnosti mezi rotujícím povrchem a molekulami plynu k dosažení vysokého vakua. Tento vynález byl klíčový pro další pokrok ve vakuové technice.
Difúzní vývěva
V roce 1915 Gaede vynalezl difúzní vývěvu, která umožnila dosažení ještě vyššího vakua a našla široké uplatnění v průmyslu i vědeckém výzkumu. Tento vynález byl později vylepšen americkým chemikem Irvingem Langmuirem.
Difúzní vývěva
Dr. Wolfgang Gaede je známý především vynálezem olejové difúzní pumpy (1915).
Olejová difúzní vývěva začala vznikat v roce 1913. Difúzní vývěva umožnila vytvoření vysokého vakua pomocí difúze. Nádoba, ve které se tvoří vakuum je připojena k vývěvě přes porézní stěnu (membránu). Otvory v membráně jsou tak jemné, že jsou menší než průměrná střední volná dráha molekul plynu. Prostor na druhé straně membrány je vyplněn výpary rtuti nebo olejovými výpary (musí zde být minimum vzduchu).
Wolfgang Gaede 1917 (39 let)
Ocenění a odkaz
Gaede obdržel několik významných ocenění, včetně Elliott Cresson Medal od Franklinova institutu ve Filadelfii v roce 1909 a Duddell Medal and Prize od Physical Society of London v roce 1932. V roce 1933 mu byl udělen Werner-von-Siemens-Ring. Jeho jméno nese ulice Wolfgang-Gaede-Straße v areálu univerzity v Karlsruhe a Gaedestraße v Kolíně nad Rýnem. Německá vakuová společnost (DVG) uděluje mladým vědcům Gaedeho cenu za práce v oblasti věd využívajících vakuum.
Wolfgang Gaede zemřel 24. června 1945 v Mnichově. Jeho průkopnická práce ve vakuové technice položila základy pro mnoho moderních technologií a jeho vynálezy zůstávají klíčové pro pokrok v této oblasti.
Souvislosti
- Wolfgang Gaede - Wikipedia
- Gaede, Wolfgang - Encyclopedia.com
- Wolfgang Gaede | German physicist - Britannica
- Über Gaede - Gaede-Preis