Richard Phillips Feynman

Richard Feynman

11. 5. 1918 - 15. 2. 1988

Richard Phillips Feynman se narodil v New Yorku (v městečku Far Rockaway) 11. května 1918. Feynman studoval na MIT (Massachusetts Institute of Technology) - studia ukončil v roce 1939 ziskem titulu B.Sc. Ve studiích pokračoval na Princetonské universitě - v roce 1942 zde získal titul Ph.D.

Na Princetonské univerzitě působil Richard Feynman jako výzkumný asistent (1940-1941). V roce 1945 byl jmenován profesorem teoretické fyziky na Cornellově universitě (1945-1950). Od roku 1950 byl profesorem teoretické fyziky na Caltech (California Institute of Technology).

Podpis

Podpis Richarda Feynmana

Richard Feynman byl vynikající pedagog a svérázný člověk s velkým smyslem pro humor (Nejsem povinen být takový, jaký bych podle ostatních lidí měl být. Je to jejich omyl, a ne moje selhání). Nezajímal se pouze o fyziku, ale mj. maloval, luštil písmo jihoamerických civilizací atd.

Kvantová mechanika

Richard Feynman spolupracoval na Princetonské universitě (1941-1942) a v Los Alamos (1943 - 1945) na vývoji atomové bomby (projekt Manhattan).

Hlavní oblast Feynmanových výzkumů spadá do oblasti kvantové mechaniky. Vytvořil tzv. Feynmanovy diagramy, které jsou grafickým vyjádřením matematických vztahů, které popisují chování systémů interagujících částic.

Nanotechnologie

Richard Feynman stál u počátků nanotechnologie. Ve své přednášce There’s Plenty of Room at the Bottom (Tam dole je spousta místa) se v roce 1959 zeptal Proč ještě neumíme zapsat všech dvacet čtyři svazků Encyklopedie Britanniky na špendlíkovou hlavičku? V přednášce zmínil možnost manipulace s molekulami a atomy. Na jeho počest je každoročně udělovaná Feynmanova cena za přínos v oboru nanotechnologie.

Vědecké společnosti

Richard Feynman byl členem American Physical Society, American Association for the Advancement of Science a Národní akademie věd. V roce 1965 byl zvolen členem londýnské Královské společnosti.

Feynman autor

Richard Feynman měl velkou schopnost sebevíce složité věci vysvětlit velmi jednoduše (viz např. Feynmanovy přednášky o fyzice). Tento talent, pro který byl a je obdivován, se odrazil i v jeho knihách.

Z knihy The Meaning of It All (O smyslu všeho) cituji:

První příklad se týká toho, jak poznat, jestli někdo pořádně neví, o čem mluví, a jak poznat, jestli to, co říká, má hlavu a patu. Trik, který k tomu používám, je velice jednoduchý. Když položíte dotyčnému pár rozumných otázek - to jest projevíte o to, co říká, hluboký a upřímný zájem, nekladete žádné záludné otázky, ale přímé otázky jdoucí k podstatě věci - pak se dotyčný rychle dostane do úzkých a neví co říct. Je to, jako když se vás vyptává malé dítě. Když se ptáte naivně, ale k věci, téměř okamžitě ta osoba neví, co by odpověděla - pokud je to normální čestný člověk. To je důležité připomenout.

V roce 1985 Feynman publikoval autobiografický bestseller Surely You’re Joking, Mr. Feynman! (To snad nemyslíte vážně!).

Richard Feynman

Richard Phillips Feynman, 1981
Zdroj: BBC

Ceny

Richard Feynman je držitelem mj. těchto cen:

Rodina

Richard Feynman byl ženatý mj. s Gweneth Howarthovou. Měli spolu syna (Carl Richard, *22. 4. 1961) a dceru (Michelle Catherine, *13. 8. 1968).

Richard Feynman - hrob

Hrob Richarda Feynmana - Mountain View Cemetery

Richard Feynman zemřel 15. února 1988 v Los Angeles.

Další informace

R. P. Feynman

1965 - Nobelova cena za fyziku za rozvinutí kvantové elektrodynamiky (spolu se Schwingerem a Tomonogou).

Kontakt

Jiří Bureš

bures@centrum.cz

Úvod | Novinky | Mapa webu | FAQ | Weblog | Autor Jiří Bureš
© 2002 Jiří Bureš